آموزش زبان نصرت
آموزش زبان رزتا استونads
ads
ads
ads
ads
ads

اگر سوخت موشک را درون باک پراید بریزیم چه اتفاقی می‌افتد

تاکنون فکر کرده‌اید که اگر به جای سوخت‌های متداول، سوخت موشک درون باک خودرو بریزید چه می‌شود؟ در موتور گازوئیلی اتفاق خاصی نمی‌افتد، ولی موتور بنزینی به مشکل می‌خورد…

محمود حاج‌زمان: تاکنون فکر کرده‌اید که اگر به جای سوخت‌های متداول، سوخت موشک درون باک خودروی خود بریزید چه اتفاقی می‌افتد؟ جواب این سوال خیلی هیجان‌انگیز است: در صورتی‌که موتور خودرو شما از نوع گازوئیلی باشد، با سوخت موشک هم کار خواهد کرد!

این پاسخی است که مانوئل مارتینز سانچز، استاد هوافضای ام.آی.تی (انستیتو فناوری ماساچوست) به این سوال می‌دهد. استفاده از هیدروژن مایع که سوخت موتورهای اصلی شاتل فضایی است، موتور خودروهای گازوئیلی را به راه خواهد انداخت. تنها مساله این است که باید هیدروژن مایع را در دمای منفی ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید. انبار کردن هیدروژن مایع در پارکینگ خانه کار بسیار خطرناکی است، والبته باید مانع یخ زدن موتور ماشین توسط آن شوید.

اما استفاده از RP-1 از هیدروژن مایع هم بهتر است. این سوخت بر پایه نفت سفید که در دهه ۱۹۵۰ / ۱۳۳۰ به عنوان گزینه‌ای کارآمدتر در مقایسه با سوخت بر پایه الکل موشک توسعه یافت؛ نیروی محرکه لازم برای فضاپیماهای سایوز و فالکون-۹ را تامین می‌کند. مارتینز سانچز می‌گوید: «RP-1 خویشاوند نزدیک‌تری برای سوخت دیزل است؛ بنابراین استفاده از آن در موتورهای گازوئیلی مشکل خاصی ندارد. تنها مساله این است که RP-1 فراریت کمتر و لزجت بالاتری دارد، بنابراین شاید موتور خودرو در هوای سرد به خوبی کار نکند.»

اما در مجموع، استفاده از RP-1 به دردسرش نمی‌ارزد. سوخت موشک در مقایسه با بنزین کارایی پایین‌تری دارد، و استفاده از آن باعث نمی‌شود که خودروی شما سریع‌تر حرکت کند.

توضیح عکس آغازین مطلب: این تصویر مربوط به آخرین پرتاب ناسا است که طی آن فضاپیمایی به منظور نقشه‌برداری از سطح ماه رهسپار قمر زمین شد. موج احتراق اولیه این موشک، قورباغه‌ای را در نزدیکی دوربین‌های تصویربرداری غافلگیر و آن را چندین متر به هوا پرتاب کرد!
sookht mooshak 1334

 

منبع : خبر آنلاین

برچسب:

تاريخ ارسال مطلب : ۲۴ شهریور, ۱۳۹۲ | دسته: اخبار گوناگون, خبر

عضويتعضويت : ارسال جديدترين عکسها و مطالب داغ روز هر شب به ايميل شما [اينجا کليک کنيد] عضويت
توضيحاتي در باب خانم توکلی | خانم توکلی's آي دي AIM

تمام پست هاي نوشته شده توسط


قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.
?