آموزش زبان نصرت
آموزش زبان رزتا استونads
ads
ads
ads
ads
ads

سخنان معنی دار روحانی در دیدار عیدانه رهبر معظم انقلاب

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور در دیدار مسوولان، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از اقشار مختلف مردم با  رهبری، با تبریک عید سعید فطر،  گفت:اگر این ماه، ماه غفران الهی است پس بیاییم از هم بگذریم؛ پس بیاییم دل ها را انبان کینه ها قرار ندهیم…

رئیس جمهور در دیدار امروز مسوولان و سفرای کشورهای اسلامی با رهبر انقلاب در عید فطر، در سخنان معناداری، بر ضرورت رفع کدورت های ناشی از انتخابات های اخیر و گذشت و عفو برای جلب رحمت خداوند متعال، تاکید کرد.

roohani34556

به گزارش آینده ، این در حالی است که برخی اخبار خوش از روند همگرایی و تسهیل برخی مشکلات سیاسی به گوش می رسد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور در دیدار مسوولان، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از اقشار مختلف مردم با  رهبری، با تبریک عید سعید فطر،  گفت:اگر این ماه، ماه غفران الهی است پس بیاییم از هم بگذریم؛ پس بیاییم دل ها را انبان کینه ها قرار ندهیم. هر آن چه که گله داریم از انتخابات اخیر و قبل و بعدش..اگر ما غفران الهی را می خواهیم خود هم باید دست به غفران و گذشت بزنیم و کینه ها را بزداییم و محبت را در سراسر جهان و در جمع خودمان بویژه مستقر سازیم.

به گزارش ایسنا متن کامل سخنان رییس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحَمدلله رب العالمین، والصلاه والسلام علی سید الانبیا و المرسلین، محمدٍ و آله الطاهرین و علی صَحبه المنتجبین»

عید سعید فطر را به محضر حضار گرامی بویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی، سفرای کشورهای اسلامی مقیم تهران، همه ملت ایران و مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می کنم.

عید فطر، عید ایستادگی و پایداری است. عید فطر، عید تهذیب نفس با چشمه زلال تسلیم و عبودیت است. عید فطر پایان یک مبارزه دائمی در طول یک ماه در برابر هواهای نفسانی است؛ عیدی که با دستگیری به فقرا برنامه اش آغاز می شود؛ «قد افلح من تزکی، وذکر اسم ربه فصلی» با زکات و یاد مستمندان و فقرا و یاد حق و نماز شکوهمند عید فطر؛

در این یک ماه چه زیبایی ها که ندیدیم. سفره صبحانه و ناهار، جای خود را به سفره سحری و افطار داد؛ سفره افطاری با زمزمه «اللهم لکَ صمتُ و علی رزقکَ افطرتُ»

گویی اذان مغرب شیپور پایان مبارزه ۱۷ ساعته برای مردان و زنان روزه دار بود؛ شادمانی برای پیروزی که «لصائم فرحتان» و ان شاءالله فرحه قیامت هم برای همه صائمین و روزه داران خدای رحمان و رحیم مقرر بدارد.

سپاس بر همه ملت ایران که حرمت این ماه صیام و روزه را نگه داشتند؛ اکثریت به دلیل باورشان و ایمان شان و اقلیت به خاطر احترام به باور اکثریت؛ که این مردم، مردمانی هستند که همواره همزیستی مسالمت آمیز توام با فرهنگ بلند را آموخته اند و عمل کرده اند؛ سپاس و سلام بر همه روزه داران بویژه جوانان و زنان؛ جوانانی که در روزهای گرم و بلند تابستانی در کنار کار و تلاش وظیفه روزه داری را به خوبی انجام دادند و حضورشان در مساجد و محافل و قرائت قرآن و شب های احیا باعث زیبایی و شکوه مراسم دینی ما بود؛ مخصوصا جوانانی که برای اولین بار افتخار انجام وظیفه روزه داری را بر عهده گرفته بودند و زنانی که در این روزهای بلند و گرم در کنار وظایفی که داشتند به حجاب همیشگی خود ملتزم بودند و در کنار رنج و سختی های فراوان، سفره افطار را هم برای خانواده آماده کردند.

سپاس بر آن هایی که رنج بیشتری کشیدند در این روزهای گرم؛ کارگران، کشاورزان، دامداران، خدمت رسانانی همچون پرستاران و پزشکان و امدادگران و رانندگان و آن هایی که پاسدار مرزهای ما و مرابط بودند نیروهای مسلح که رنج بیشتری را به جان و تن خریدند که به همه آن ها می گوییم خدا قوت؛ خدا قوت ای همه تولیدگران، ای همه خدمتگزاران به ملت.

رمضان ماه وحدت دنیای اسلام و جهان اسلام است که همه با مناسکی واحد پیوند خود را محکم تر و مستحکم تر می کنند؛ پیام شبانه و صیام روزانه و قرائت قرآن مجید و دعا و دست نیاز به سوی حق دراز کردن و احیای شب های قدر و بالاخره عید فطر و نماز پرشکوه عید فطر.
دیدار مسئولان، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از اقشار مختلف مردم
خدایا رنج را از همه مسلمانان دور بدار؛ مخصوصاً کشورهایی که امروز با دخالت خارجی و با رنج مضاعف مواجهه هستند؛ مردم مسلمان سوریه و ابتلا به جنگ داخلی و مردم مصر و آغاز اختلافات و کشمکش ها؛ بعد از زمانی کوتاه از دوران حکومت دیکتاتورها بر آن سرزمین؛ مردم فلسطین و آوارگی دائمی و ظلم همیشگی بر آن ها ؛ مردم عراق و رنج تکفیری ها و تروریست ها و مردم افغانستان و مداخله خارجی ها و بحرین و همه کشورهای اسلامی که دچار رنج و زحمت اند و با مشکلات فراوان مواجهه هستند در این روز عید، عیدانه آن ها را راحتی از رنج و مشقت و معضلات قرار بده.

ماه رمضان ماه سعه صدر و دید بلند بود که قبل از آن که برای خود بگوییم «اللهم غیر سوء حالنا بحسن حالک» برای همه مسلمانان گفتیم؛ و گفتیم «اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین» و قبل این که «از همه مسلمانان سخن بگوییم از همه انسان ها سخن گفتیم که «اللهم اغن کل فقیر، اللهم اشبع کل جائع، اللهم فک کل اسیر، اللهم اقض دین کل مدین.»

چه دعای زیبایی و چه دید بلندی که صائمین و روزه داران در کنار نماز و بعد از نماز یاد همه بودند یاد همگان؛

این ماه، ماه رحمت و مغفرت بود؛ مگر همه به پیشگاه حق برای غفران گناهان مان دست دراز نکردیم؟ و اگر این ماه، ماه غفران الهی است پس بیاییم از هم بگذریم؛ پس بیاییم دل ها را انبان کینه ها قرار ندهیم.

هر آن چه که گله داریم از انتخابات اخیر و قبل و بعدش ، این ماه ، ماه رحمت است «الا تحبون ان یغفرالله لکم» پس اگر اینچنین است «ولیعفوا، ولیصفحوا» ؛ اگر ما غفران الهی را می خواهیم خود هم باید دست به غفران و گذشت بزنیم و کینه ها را بزداییم و محبت را در سراسر جهان و در جمع خودمان بویژه مستقر سازیم.

مگر این امیر المومنین نبود که بعد از ضربت در ماه مبارک رمضان فرمود اگر زنده ماندم من اولی هستم به عفو و اگر رفتم «فالعفو لی قربه و لکم حسنه، فاعفوا واصفحوا الا تحبون ان یغفرالله لکم»

این رادمرد بزرگ تاریخ که همه افتخار ما پیروی از او و راه اوست، اینچنین به ما می آموزد؛ دل ها را پاک کنیم، محبت ها را گسترش دهیم، انسجام و وحدت جامعه را لحظه به لحظه بیشتر کنیم که همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: ما نیاز به قدرت ملی داریم و قدرت ملی قبل از قدرت سیاسی و نظامی و حتی اقتصادی ، قدرت فرهنگی و اجتماعی مطرح است؛ این قدرت فرهنگی و اجتماعی در سایه ماه رمضان ها به دست می آید؛ قدرت فرهنگی و اجتماعی یعنی انگیزه بیشتر، ایمان بیشتر، مقاومت بیشتر که رمضان و روزه برای همین بود که «لعلکم تتقون»؛ که اگر در یک کلمه بخواهیم تقوا را معنی کنیم یعنی قانونگرایی، قانونگرایی در برابر قانون خدا و حتی در برابر قانونی که در جمهوری اسلامی ایران به تصویب و تایید شورای محترم نگهبان رسیده است؛ قانونگرایی همان تقواست و این روزه برای تمرین آن بود و این ماه رمضان برای انسجام ، وحدت ، عفو و گذشت که ان شاءالله اینچنین خواهد شد.

دولت تدبیر و امید افتخار دارد که در ماه خدا، در ماهی که افضل شهور است و ایام و لیالی آن افضل ایام و لیالی است کار خود را آغاز کرده است و ان شاءالله در هفته پیش رو با رای اعتماد نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، هیات دولت تشکیل خواهد شد و با کمک حق و عنایت خداوند بزرگ و حمایت و کمک همه مردم ایران و رهبری معظم انقلاب ، ان شاءالله خدمت بی منت خود را شروع خواهد کرد.

خدایا مائده رحمت، استقامت ، مائده انسجام، مائده برادری در این روز عید بر ما نازل کن.

«اللهم ربنا انزل علینا مائده من السماء، تکون لنا عیداً لاولنا و آخرنا»

 

منبع : انتخاب

برچسب:

تاريخ ارسال مطلب : ۲۰ مرداد, ۱۳۹۲ | دسته: خبر, خبر سیاسی

عضويتعضويت : ارسال جديدترين عکسها و مطالب داغ روز هر شب به ايميل شما [اينجا کليک کنيد] عضويت
توضيحاتي در باب خانم توکلی | خانم توکلی's آي دي AIM

تمام پست هاي نوشته شده توسط


قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.
?