آموزش زبان نصرت
آموزش زبان رزتا استونads
ads
ads
ads
ads
ads

دستور پخت قرمه سبزی

امروز مراحل دستور پخت قرمه سبزی را برای شما خواهیم گفت؛ هر چند که شاید بیشتر شما آن را بدانید، اما تا آخر مطلب را که بخوانید نکته‌هایی در مورد پخت قرمه سبزی دستگیرتان می‌شود.

ghorme-sabzi12

اولین کار برای تهیه قرمه‌سبزی این است که دو عدد پیاز متوسط را پوست کنده و خلالی خرد کرده و سرخ کنید و بعد نوبت گوشت است.

 

گوشت

گوشت را باید خرد کنید و داخل پیاز سرخ شده بریزید و کمی تفت دهید تا آب آن کشیده شود. البته خیلی بهتر است که این غذا را با گوشت گوسفند درست کنید تا خوشمزه‌تر و خوش‌خوراک‌تر شود. البته بعضی از خانم‌ها هم گوشت را بدون این که تفت دهند، داخل خورش می‌ریزند و به این صورت خاصیت آن را بیشتر حفظ می‌کنند.

همچنین اگر یک قلم گوسفند را هم درون این غذا بریزید باعث خوشمزه‌تر شدنش خواهد شد. بعد از این مراحل، نوبت به لوبیا می‌رسد.
در غذاهایی که گوشت دارند، اگر اول کار نمک را درون غذا بریزید، باعث دیرپز شدن گوشت خواهد شد.

 

لوبیا

بیشتر ما قرمه‌سبزی را با لوبیا قرمز درست می‌کنیم، ولی خوب است بدانید ریختن لوبیا چشم بلبلی در این غذا هم متداول است و آن را بسیار خوشمزه می‌کند؛ همچنین می‌توانید از لوبیا چیتی هم استفاده کنید. آماده کردن لوبیا برای این غذا نیز دو شیوه مختلف دارد. یکی این که لوبیاها را از چند ساعت قبل خیس کنید و بعد آب آن را گرفته و همراه با گوشت، داخل خورش بریزید. راه دوم این که لوبیاها را جداگانه بپزید و وقتی گوشت خورش نیم‌پز شد، لوبیاها را به آن اضافه کنید.

سبزی

سبزی این خورش عبارت است از: تره، جعفری و شنبلیله که البته مقدار شنبلیله باید کمتر از بقیه باشد وگرنه خورش شما تلخ خواهد شد البته بعضی از خانم‌ها گشنیز و مقدار کمی نعناع هم به سبزی قرمه اضافه می‌کنند و بر این باورند که باعث خوشمزه‌تر شدن غذا می‌شود.

اگر کمی اسفناج هم داخل خورش بریزید، باعث غلیظ شدن آن خواهد شد. به هر حال، سبزی را بعد از خرد کردن داخل ظرف بریزید و روی شعله متوسط قرار دهید تا آب آن گرفته شود؛ در این موقع مقدار کمی روغن روی سبزی‌ها بریزید و بعد از کمی تفت دادن، شعله را خاموش کنید.

بعضی از خانم‌ها عادت دارند سبزی را آن قدر سرخ می‌کنند که رنگ آن تیره شود. باید بدانید سبزی سرشار از ویتامین‌های مختلف است، اما هر چه بیشتر سرخ و تیره شود، خاصیت آن کمتر خواهد شد. همین جا اشاره به این نکته لازم است که اگر تمایل داشته باشید می‌توانید به جای این که پیاز داغ درست کنید، هر تعداد پیاز که دوست دارید، پوست کنده و درون سبزی بریزید تا پیازها همراه سبزی سرخ شود.
لیمو

حالا نوبت به لیمو عمانی می‌رسد؛ چند عدد لیمو را به مدت دو ساعت درون آب ولرم قرار دهید. دقت کنید که تمام لیمو داخل آب باشد.

برای این کار، لیموها را داخل کاسه بریزید و درون آن را پر از آب کرده و روی آن یک زیردستی بگذارید. پس از دو ساعت لیموها را از آب خارج کرده و با چنگال، چند سوراخ روی سطح آن‌ها ایجاد کنید و در اواخر پخت خورش، داخل غذا بریزید.

یکی از فوت و فن‌های پخت قرمه‌سبزی این است که باید مراقب باشید موقع اضافه کردن لیمو عمانی، لوبیاها پخته باشد وگرنه ترشی لیمو، باعث می‌شود لوبیای خورش نپزد. اگر قرمه‌سبزی را ترش‌مزه دوست دارید، می‌توانید آب لیمو یا آب نارنج هم به آن اضافه کنید.
بعضی از خانم‌ها عادت دارند سبزی را آن قدر سرخ می‌کنند که رنگ آن تیره شود. باید بدانید سبزی سرشار از ویتامین‌های مختلف است، اما هر چه بیشتر سرخ و تیره شود، خاصیت آن کمتر خواهد شد.

 

بگذارید جا بیفتد
برای این که خورش شما به روغن بیفتد و به اصطلاح «جا افتاده» شود ظرف را روی شعله ملایم بگذارید، ولی در آخر پخت، شعله را کمی زیاد کرده و در ظرف را بردارید و بگذارید خوب بجوشد تا به روغن بیفتد. دانستن این موضوع هم جالب است که در بعضی از شهرهای کشور عزیزمان ایران، به جای لوبیا، لپه درون این خورش می‌ریزند یا این که در آخرین مرحله پخت، بادمجان سرخ‌کرده به آن اضافه می‌کنند.

نکته آخر هم این که دقت کنید نمک را در اواخر پخت داخل خورش بریزید، چون در غذاهایی که گوشت دارند، اگر اول کار نمک را درون غذا بریزید، باعث دیرپز شدن گوشت خواهد شد.

 

انواع قورمه سبزی

قورمه‌سبزی از معدود غذاهایی است که در همه جای ایران رواج دارد اما این غذا مانند زبان فارسی، در عین اصالت در هر منطقه لهجه خودش را دارد. در شمال ایران قورمه‌سبزی رامعمولا بدون حبوبات می‌پزند، یا این که شنبلیله را حذف می‌کنند. با لوبیاچیتی تهیه می‌کنند. در تهران لوبیای چیتی یا لوبیای قرمز استفاده می‌شود. در تبریز از لوبیای چشم بلبلی استفاده می‌شود و سبزی را سرخ نمی‌کنند و در خوزستان به قورمه‌سبزی رب گوجه‌فرنگی اضافه می‌کنند. درست مانند لهجه‌های متفاوت!

دستور پخت قرمه سبزی

عکسهایی اشتها آور از قرمه سبزی با طبخ به سلیقه های مختلف

منبع:تبیان

برچسب:

تاريخ ارسال مطلب : ۳۰ خرداد, ۱۳۹۲ | دسته: آشپزی, دستور پخت انواع غذاها

عضويتعضويت : ارسال جديدترين عکسها و مطالب داغ روز هر شب به ايميل شما [اينجا کليک کنيد] عضويت
توضيحاتي در باب خانم توکلی | خانم توکلی's آي دي AIM

تمام پست هاي نوشته شده توسط


قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.
?