آموزش زبان نصرت
آموزش زبان رزتا استونads
ads
ads
ads
ads
ads

چگونه یک همسر خوش اخلاق باشیم

همسر خوش اخلاق

ابتدا در مورد هفت مورد همسر خوش اخلاق توضیح داده میشود.کمک ۷ روش جادویی می‌توانید خود و همسرتان را به مرور اما برای همیشه از شر سندرم بداخلاقی راحت کنید. تنها مراقب باشید که این مطلب را محفوظ نزد خودتان نگه دارید، چرا که مطالعه راهکارها و پیشنهادهای آن ممکن است سندرم بداخلاقی همسرتان را فعال کند.

روز اول
حمام ولرم با عرق بهارنارنج را فراموش نکنید

گاهی بد نیست به رسم و رسومات قدیمی حمامی ولرم، خوشبو و مطبوع را برای همسرتان که خسته و عصبانی از راه رسیده، آماده کنید. برای این کار نیم ساعت قبل از آنکه به خانه برسد، حمام را آماده و گرم کنید. اگر در حمام‌تان وان دارید، می‌توانید آن را با آب نیمه ولرم پر کنید و ۳ تا ۴ قطره اسانس لاوندر درون آب بریزید و در حمام را ببندید تا فضای حمام گرم و مطبوع شود. حالا اگر در حمام‌تان وان ندارید، کافی است یک قطره از اسانس لاوندر را روی پنبه بریزید و پنبه را روی قفسه حمام قرار دهید تا بوی مطبوع و آرامش‌بخش لاوندر در فضای حمام پر شود. سپس دست به کار شوید و برای همسرتان یک لیوان شربت بهارنارج تهیه کنید تا حین حمام یا بعد از حمام آن را بنوشد و احساس راحتی و آرامش کند. دراز کشیدن در آب و نوشیدن یک لیوان عرق بهارنارنج به او کمک می‌کند تا تنش‌ها و استرس‌های ناشی از کار روزانه را کنار بگذارد و آرام شود.

روز دوم
برای شام سالاد کاهو تهیه کنید

به اعتقاد درمانگران طب سنتی و مکاتب طبیعی درمان، خوراکی‌ها و موادغذایی نیز تاثیر زیادی بر کاهش استرس، عصبانیت و آشفتگی حال ما دارد، از این‌رو نوع غذایی که برای همسرتان تهیه می‌کنید نیز می‌تواند در کاهش میزان تنش‌ها و استرس‌های ناشی از کار و فعالیت‌های روزانه او موثر باشد، پس توصیه می‌کنیم در وعده‌های شام که معمولا مهم‌ترین وعده‌ غذایی خانواده محسوب می‌شود (چون تمامی اعضای خانواده پس از انجام فعالیت‌های روزانه برای خوردن شام دور هم جمع می‌شوند) حتما از سالاد کاهو و کرفس یا سبزی خوردن استفاده کنید تا بتوانید از خواص درمانی کاهو و کرفس و همین‌طور از خواص ترخون، پونه و نعناع برای تسکین اعصاب و کاهش میزان عصبانیت و اضطراب همسرتان استفاده کنید.

روز سوم
با چای گیاهی آرامش را به او هدیه دهید

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید همسر بداخلاق‌تان را در روزهای سرد پاییزی آرام کنید تهیه و سرو یک فنجان چای نعناع گیاهی است تا با کمک این نوشیدنی گیاهی به حفظ آرامش و تقویت سیستم عصبی همسرتان کمک کنید. برای تهیه این دمنوش گیاهی می‌توانید از برگ‌های خشک نعناع به جای چای معمولی استفاده کنید و آن را در قوری دم کنید. تنها فراموش نکنید که هنگام سرو این نوشیدنی خوش آب و رنگ یک قاشق چای‌خوری عسل و چند قطره لیمو نیز به چای نعناع اضافه کنید تا به این ترتیب با این معجون معجزه‌آسای گیاهی به تخلیه استرس‌ها و تنش‌های روزانه همسرتان کمک کنید. شما می‌توانید تا نزدیک شدن ساعت شام، ۲ فنجان از دمنوش نعناع را برای همسرتان سرو کنید و به این ترتیب علاوه بر افزایش آرامش‌بخشی، انرژی از دست رفته همسرتان را با سرو یک نوشیدنی ساده اما گیاهی به او بازگردانید. می‌توانید در طول هفته در کنار تهیه چای نعناع از چای سنبل‌الطیب، چای سبز و دمنوش ریحان نیز برای کاهش خستگی‌ها و استرس‌های ناشی از کار روزانه‌ استفاده کنید.

روز چهارم
برایش لباس آبی بخرید

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید به‌طور نامحسوس از آن برای افزایش آرامش همسرتان استفاده کنید، استفاده از روش‌های رنگ‌درمانی است که در بسیاری از مکاتب درمانی در جهان حتی طب سنتی نیز به آن اشاره شده است. برای این منظور می‌توانید برای همسرتان لباس راحتی آبی بخرید و با کمک این لباس به او کمک کنید تا بر هیجانات، تنش‌ها و استرس‌هایی که به خاطر کار و فعالیت‌های اجتماعی هر روز سراغش می‌آید، غلبه کند. بسیاری از کارشناسان رنگ‌درمانی در جهان بر این باورند که استفاده از این رنگ‌ها می‌تواند به تنظیم جریان گردش خون فرد کمک کند و آرامش را به او هدیه دهد. با کمک این لباس می‌توانید فشارخون همسرتان را تنظیم کنید و برعملکرد سلول‌های عصبی مغز او تاثیر بگذارید.

روز پنجم
از فواید اتاق سبز چه می‌دانید

ایجاد تغییر و نوآوری در چیدمان لوازم منزل به‌ویژه استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش یکی دیگر از راه‌حل‌هایی است که به کمک آن می‌توانید سندرم شوهر بداخلاق را برای همیشه مغلوب خود کنید. تنها کافی است پرده‌های اتاق نشیمن یا اتاق کار همسرتان در منزل را به رنگ آبی، فیروزه‌ای یا سبز در آورید. حتی می‌توانید بخشی از نورپردازی فضای خانه را نیز با کمک این رنگ انجام دهید. به‌عنوان مثال یک اتاق آبی یا سبز در خانه داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید با استفاده از آنچه در محیط اطرافتان قرار دارد بر تخلیه استرس‌ها و فشارهای ناشی از کار تاثیر بگذارید و او را زودتر از تنش‌های بیرون از منزل دور کرده و به آغوش گرم خانه و خانواده دعوت کنید. با کمک این رنگ‌ها می‌توانید انقباض‌ها و اسپاسم‌های عصبی- عضلانی را از همسرتان دور کنید و با آرامش‌بخشی به او از لحظات شادی در کنار خانواده لذت ببرید.

روز ششم
موسیقی درمانی را فراموش نکنید

گوش سپردن به صداهای طبیعی مانند صدای پرندگان، رودخانه، موج دریا و حتی صدای باد و خش‌خش برگ‌ها می‌تواند تاثیر زیادی بر کاهش استرس‌ها و تنش‌های همسرتان داشته باشد و در تخلیه انرژی‌های منفی و عصبانیت او بسیار موثر باشد. پیشنهاد ما این است که پس از آمدن همسرتان به خانه برای او یک فنجان چای گیاهی بابونه آماده کنید و درحالی‌که او را به نوشیدن این عصاره طبیعی و آرامش‌بخش دعوت می‌کنید از یک موسیقی آرام مثل موسیقی‌های طبیعی یا یک موسیقی رؤیایی کمک بگیرید تا به کمک آن بتوانید به بهبود روحیه و شرایط روانی همسرتان کمک کنید. به این ترتیب با ساده‌ترین روش می‌توانید او را از فضای کاری و تنش‌هایی که با او داخل منزل آمده، جدا کنید.

روز هفتم
با رایحه آرامش‌بخش غافلگیرش کنید

در طب سنتی و شیوه عطردرمانی بارها به خاصیت بوها و رایحه‌های مختلف برای تسکین اعصاب و آرامش‌بخشی اشاره شده است. اگر می‌خواهید خیلی نامحسوس و کاملا حرفه‌ای همسرتان را از بدو ورود به خانه غافلگیر کنید و او را در مقابل عمل انجام شده قرار دهید، تنها کافی است مقدار کمی از اسانس یا عصاره وانیل یا… را روی یک دستمال کوچک اسپری کنید و آن را روی میز یا کتابخانه قرار دهید تا عطر آن سراسر خانه را پر کند. به جای اسانس وانیل می‌توانید از اسانس گریپ‌فروت، نارنگی و گل یاس نیز برای افزایش آرامش و راحتی در خانه استفاده کنید. تنها باید مراقب باشید که به میزانی از اسانس‌ها در فضای خانه استفاده کنید تا تنها رایحه‌ای خفیف اما مشخص از اسانس مورد نظر در فضای خانه وجود داشته باشد، زیرا استفاده بیش از حد از عطرها و اسانس‌ها ممکن است موجب ابتلا به سردرد در میان اعضای خانواده شود.

 

همسر خوش اخلاق

مفهوم عامه خوش اخلاقی یعنی خندیدن و نداشتن اخم بر چهره ولی خوش اخلاقی مفهوم عمیق‌تری دارد که محتوای آن شامل:

-همدلی؛ یعنی نسبت به احساسات دیگران حساس باشیم و برای احساسات دیگران اهمیت قائل شویم، به عبارتی دیگران را بپذیریم.

-خویشتن‌داری؛ یعنی یکسری از خواسته و تمایلات خودمان را به تعویق بیاندازیم. یکی از مشکلات زوج‌های جوان جامعه ما این است که خود کنترلی ندارند و خویشتن‌دار نیستند.

-احترام؛ یکی از ظرفیت‌های اخلاقی که زوجین باید داشته باشند احترام است که باید ابتدا در مورد خودمان اجرا کنیم یعنی انسان اول از همه باید به خود احترام بگذارد تا بتواند به دیگران نیز احترام بگذارد.

-بردباری؛ یعنی توانایی افراد در برابر نا‌ملایمات زندگی تا چه اندازه است و چقدر می‌توانند مشکلات زندگی را تحمل کنند.

-از خود گذشتگی؛ به معنی قربانی شدن نیست از خود‌گذشتگی احساس خوبی را به همراه دارد. حال آن‌که شخص قربانی اصلا احساس خوبی ندارد.

-انصاف؛ یکی از مهمترین فاکتورها در زندگی است و بلوغ روانی و عاطفی فرد را کامل نشان می‌دهد و اگر شخص فاقد این فاکتور باشد رابطه، یک طرفه شده و زندگی زن و مرد مانند رابطه والد فرزندی می‌شود.

چطور همسرتان را بشناسید؟

بخشی از شناخت شما از هم مربوط به آشنایی دختر و پسر با هماهنگی خانواده است. یعنی دختر و پسری که با آگاهی کامل خانواده‌ها با یکدیگر آشنا شوند، آشنایی دو فرد و دو خانواده تا حدودی ظرفیت‌ها را نشان می‌دهد، که اگر این آشنایی بدون آگاهی خانواده‌ها باشد شدیداً ریسک ازدواج را بالا ‌می‌برد و این رابطه مشکل‌ساز می‌شود.

بخش دیگر از شناخت قبل از ازدواج بوسیله مشاور انجام می‌شود (سابقه رشدی زوجین) این‌که در چه وضعیتی بزرگ شدند و رشد عقلی آن‌ها چقدر است و … که با مصاحبه‌های بالینی می‌توان شخصیت فرد را تا حدودی شناخت. با استفاده‌ از تست‌های روانشناسی‌، مصاحبه‌، مشاهدات روانشناس و شناخت خانواده و شناخت زوجین در کنار هم می‌توان ضریبب اطمینان ازدواج را تا حد زیادی بالا برد. هدف از این مشاوره ها این است که شما و طرف مقابل تان قابلیت یک ازدواج نسبتا خوب را با یکدیگر داشته باشید و چنین چیزی با مشاوره مشخص می شود.

دین داری با شرط و شروط اضافه

ایمان یکی از اصول بسیار اساسی در ازدواج است. لازم هست ولی کافی نیست و وجود آن ما را از فاکتورهای دیگر بی‌نیاز نمی‌کند. البته خصوصیات و فضایل اخلاقی را نمی‌شود تقسیم کرد چون در این صورت انسان‌ها را از یک رشد همه جانبه محروم کرده‌ایم.

کسى که پاى بند دین نیست، تضمینى وجود ندارد که پاى بند رعایت حقوق همسر و ادامه زندگى مشترک باشد. اگر یکى دیندار و دیگرى بى دین باشد، زندگی آنان روى سعادت را نخواهد دید. سعادت بدون دیانت محال است. اگر هر دو بى دین باشند، باز تضمینى وجود ندارد که رعایت حقوق یکدیگر را بنمایند. البته منظور از دیندارى و تدیّن این است که پاى بندی به اسلام داشته باشند و اسلام را با جان و دل پذیرفته و در عمل به آن کوشا باشند، نه تدین سطحى و بى ریشه و بى عمل.

پیامبر(ص) به شخصى که مى‏‌خواست ازدواج کند، فرمود: «علیک بذات الدین؛ بر تو باد که همسر دیندار بگیرى».

در مورد دیگرى فرمود: «کسى که با زنى به خاطر ثروتش ازدواج کند، خداوند او را به حال خودش وامى‌‏گذارد . کسى که فقط به خاطر زیبایى با زنى ازدواج کند، در او امور ناخوشایند خواهد دید. کسى که به خاطر دین و ایمانش با او ازدواج کند، خداوند همه آن امتیازات را برایش فراهم خواهد کرد».

دین دار بودن، به این است که داراى صفات ذیل باشد: عفت، حجاب، حیا، نجابت، اخلاق خوب، خوش حرف و خوش زبان بودن، اهل نماز و مناجات، علاقه‏‌مند به قرآن و اهل بیت، ترس از خدا داشتن، آبرونگه‏دار بودن، اسراف کار نبودن و… .

به امید تغییر نباشید

در هر شرایطی یک نکته را به یاد داشته باشید. در ازدواج قرار نیست چیزی را به عاریت بگیریم. مثلا بگوییم من آدم کم صبری هستم و او فرد صبوری‌ست‌، پس ما می‌توانیم با هم کنار بیاییم‌. من مذهبی هستم و او بی اعتقاد پس می توانم او را هدایت کنم و مذهبی اش کنم. اگر من می‌دانم صبر صفت خوبی‌ست پس چرا خودم صبور نباشم؟ اگر او می داند دینداری صفت خوبی است چرا خودش دیندار نیست؟ اگر ما به امید این که ازدواج یکسری صفات را به ما خواهد داد، زندگی خود را شروع بکنیم‌، این یک خیال واهی و فانتزی است. و انسان‌ها باید قبل از ازدواج روی اخلاق خود کار کنند و بعد از ازدواج آن را تقویت کنند. البته نباید از تغییر‌پذیر بودن انسان هم بگذریم ولی پایه زندگی نباید روی این فرض که ازدواج کنیم درست می‌شود، قرار گیرد.

منبع: باشگاه مجردها، شهر سوال haftruz.ir

برچسب:

تاريخ ارسال مطلب : ۵ مرداد, ۱۳۹۲ | دسته: روانشناسی, مشاوره خانواده ها

عضويتعضويت : ارسال جديدترين عکسها و مطالب داغ روز هر شب به ايميل شما [اينجا کليک کنيد] عضويت
توضيحاتي در باب خانم توکلی | خانم توکلی's آي دي AIM

تمام پست هاي نوشته شده توسط


قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.
?